Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej po raz kolejny za nami...

W Gminnym Ośrodku Kultury w Gilowicach odbył się po raz kolejny bezpłatny Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Zła kondycja pierwszej pomocy w Polsce wynika przede wszystkim z faktu, iż problematyka ta ma niską rangę społeczną. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy ma nieocenione znaczenie. System ochrony zdrowia zawsze działa z pewnym opóźnieniem, szczególnie odczuwalnym w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Do czasu przybycia wykwalifikowanych służb ratunkowych, przeszkoleni świadkowie zdarzeń mogą ograniczyć skutki urazów, a nawet uratować życie poszkodowanych poprzez właściwe udzielenie pomocy. Należy dążyć do poprawy znajomości zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, gdyż życie poszkodowanego w największym stopniu zależy od umiejętnego udzielenia pomocy przez świadków zdarzenia.

Zatem naszym celem w tym roku było ponowne zorganizowanie Kursu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla mieszkańców Gminy Gilowice, który zrealizowany został przez Fundację K2, trwał 4 godziny dydaktyczne i odbył się w dn. 30.09.2016r. Program składał się z zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego (fantomy, defibrylatory). Bardzo ciekawym aspektem spotkania była nauka korzystania z zewnętrznych defibrylatorów, które służą do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca. Obsługa AED jest bardzo prosta, wystarczy kierować się komendami głosowymi, wydawanymi przez urządzenie, które analizuje rytm serca i jeśli jest to konieczne wyzwala impuls elektryczny przywracający prawidłową pracę serca. Natychmiastowe użycie AED znacznie zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego. Miejsca na Żywiecczyźnie, gdzie znajdują się takie urządzenia to: Kościół w Leśnej (pierwszy kościół w Polsce, w którym został umieszczony defibrylator AED), Browar Żywiec, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Sklep Biedronka w Milówce, Korbielów (Hala Miziowa pod Pilskiem), Kocierz (Karczma) i wiele innych miejsc wartych sprawdzenia!

Mieszkańcy Gilowic oraz goście uczestniczący w kursie byli bardzo zaangażowani w tematykę ratowania ludzkiego życia. Z ogromnym zapałem przystąpili do zajęć.  Przeszli szkolenie, które zwiększyło ich motywację i samodzielność w podejmowaniu działań ratowniczych, zwiększyło wiarę we własny siły, jak również zostali prawnie i praktycznie przygotowani do ratowania życia. Wszyscy kurs ukończyli z wynikiem pozytywnym a zdobyta wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości.

Organizatorami byli: Fundacja K2 oraz Gminny Ośrodek Kultury  w Gilowicach.

Kurs został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Żywcu "I Ty możesz uratować komuś życie".