Powstanie i działalność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „GILOWIANKA” z Gilowic

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „GILOWIANKA” powstał w 1963r. jako czwarty na Żywiecczyźnie. Założycielami zespołu byli: Olimpia Ormaniec i Jan Gąsiorek.

W pierwszej kapeli zespołu grali grajkowie wiejscy tacy jak: Andrzej Kudzia, Jacek Gąsiorek, Zygmunt Kastelik, Michał Górny.

Kapelę i chór prowadził Gilowski organista – Antoni Jędrysek. Kierownikiem organizacyjnym była Fryderyka Barabasz, później Leszek Łoboda i Waleria Prochot. Kierownictwo nad prowadzeniem kapeli przejął Franciszek Kastelik, który dobrał sobie nowy skład kapeli.

Pierwsze stroje regionalne dla zespołu zostały skompletowane w czynie społecznym przez członkinie, które same je uszyły.

W programie tanecznym zespół miał opracowaną część Gilowską oraz część Żywiecką „Bal Mieszczan Żywieckich”, którą tańczyła młodzież.

Po 4 latach odszedł z zespołu Jan Gąsiorek rezygnując z jego prowadzenia. Od tego czasu pracę kierownika artystycznego i choreografa przejęła Olimpia Ormaniec, która społecznie prowadziła ten zespół przez 45 lat do czerwca 2008 roku. Od tego czasu prowadzenie przejęła wnuczka Katarzyna Ormaniec, która jest także skrzypaczką i solistką zespołu.

Głównymi przebojami zespołu od początku istnienia były strof piosenek:

A kto nie śpiwo i nie tańcuje, tyn na świecie nic nie uzyje”oraz „Przodków zwyczaje wskrzeszamy i do młodzieży wołamy aby ich tradycje czciła i sercom do niej przylgnęła”.

Zespół „GILOWIANKA” ma 50-cio letnią tradycję i obecnie jest bardzo dobrze zorganizowany, a jego największą wartością są członkowie społecznie zaangażowani w jego codzienną działalność i kultywowanie tradycji górali beskidzkich. W ciągu 50 lat w zespole przewinęły się 4 pokolenia – 680 członków i 65 muzykantów, a rozpiętość ich wieku była od 5 do 87 lat. W okresie istnienia zespół koncertował około 850 razy. Najważniejsze koncerty zagraniczne Zespołu to 3-krotne tourne do Bułgarii, występy na Słowacji, w Czechach, Austrii, Rzymie,

Niemczech, Ukrainie i Węgrzech. „GILOWIANKA” bardzo sobie ceni zawiązane kontakty i przyjaźnie międzynarodowe. W zespole w związek małżeński skojarzyło się 29 par, które tworzą udane rodziny, a ich dzieci i wnuki są ich następcami do dnia dzisiejszego. Obecnie zespół jest mocno odmłodzony, liczy 50 osób.

Od samego początku istnienia przy Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „GILOWIANKA” działa koło Związku Młodzieży Wiejskiej,w ramach której to organizacji młodzież co roku uczestniczy w warsztatach artystycznych oraz reprezentuje Związek na uroczystościach lokalnych i ogólnopolskich.

W 1996 roku kilkunasto osobowa grupa członków i sympatyków zespołu zawiązała Towarzystwo Wspierania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „GILOWIANKA”, które pomaga rozwijać się i dba o wzorowe funkcjonowanie zespołu. Towarzystwo widząc przez lata znikome środki przekazywane na działalność zespołu przez samorząd gminny, chcąc utrzymać zespół w dobrej kondycji i na wysokim poziomie przygotowywało i aplikowało o środki finansowe oraz realizowało projekty z „Programu Młodzież”, „Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”, „Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”, „Euroregionu Beskidy”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz „Lokalnej Grupy Działania - Fundacji Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy”, zakupując instrumenty muzyczne, odnawiając stroje regionalne zespołu, uczestnicząc w zajęciach, warsztatach i koncertach. Młodzież z terenów wiejskich ma możliwość nawiązywania kontaktów koleżeńskich oraz zwiedzania świata.

© 2024 GMINNY OŚRODEK KULTURY W GILOWICACH   |   Realizacja: Interefekt.pl