Jubileusz 40-lecia działalności turystycznej w Gilowicach

W dniu 23.10.2016r w sali GOK w Gilowicach miała miejsce uroczystość związana z Jubileuszem 40-lecia zorganizowanej działalności turystycznej w Gilowicach. Jubileuszowe uroczystości zaszczycił swoją obecnością pan Jakub Nowak – prezes Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu a także członek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Władze Gminy reprezentowali: Wójt Gminy Leszek Frasunek, Przewodniczący Rady Gminy Gilowice Ireneusz Jędrysek, Sekretarz Urzędu Gminy Sylwia Góra oraz Przewodniczący Komisji Budżetowej Stanisław Kastelik.

Obecni byli także: Aurelia Mrózek - Prezes BS w Gilowicach, Gabriela Kolonko – Dyrektor GOK Gilowice, Alicja Dyduch – Prezes Towarzystwa Miłośników Gilowic oraz Henryk Dyduch – Kierownik Grupy GOPR.

Przed rozpoczęciem uroczystości miało miejsce otwarcie wystawy, na której zaprezentowano znaczące osiągnięcia turystyczne – puchary, dyplomy, proporczyki, znaczki, itp. Zebrane na wystawie eksponaty zrobiły na uczestnikach tej uroczystości duże wrażenie. Historie i to wszystko, co wydarzyło się w okresie 40 minionych lat przedstawił w swoim wystąpieniu Prezes Koła PTTK w Gilowicach - Henryk Pasko.

Tak się składa, że pełni on także funkcję Członka Zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Katowicach a to Zrzeszenie było organizatorem wielu znaczących imprez turystycznych, które organizowali a także w nich uczestniczyli turyści z Gilowic. Dlatego też w dowód uznania Rada Główna Zrzeszenia LZS w Warszawie uhonorowała Parafialny Klub Sportowy „Olimpijczyk” Gilowice Złotą Honorową Odznaką LZS. Indywidualne odznaczenia otrzymali: Walaszek Andrzej – Zasłużony Działacz LZS, Pasko Arkadiusz, Folęga Wiesław i Gąsiorek Stanisław – Złote Honorowe Odznaki LZS a Edyta Kania – Brązową Honorową Odznakę LZS.

Wręczono też odznaki „Zasłużony Organizator Turystyki”. Wyróżniono nimi: Judytę i Tadeusza Bąk, Lidię Harędzińską (są to opiekunowie SKKT przy ZS w Gilowicach), księdza Kanonika Wacława Kozickiego, Henryka Dyduch, Alicję Luber oraz Mariana Ormaniec.

Z okazji Jubileuszu Koło PTTK i „Olimpijczyk” Gilowice przygotowali odznakę własną „Tak wysoko jak Mount Everest”. Można ją było zdobyć po wyjściu na szczyty gór o łącznej sumie wysokości ponad 8890m.

Odznaka takie odebrały: Agnieszka Luber, Małgorzata Kamecka, Adam Woroszyło, Bogdan Woroszyło, Edyta Kania, Renata Kołpak, ks. Wacław Kozicki, Piotr Kroczek oraz Andrzej Walaszek i Henryk Pasko.

Wręczono też okolicznościowe dyplomy dla tych, którzy wygrali XXI Ogólnopolski Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy, II Ogólnopolski Rajd Podhalański a także Ogólnopolski Zlot Turystyczny w Spale.

Po uhonorowaniu zasłużonych turystów głos zabrali zaproszeni goście. Były gratulacje i podziękowania ze te 40 lat działalności. Prezes Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu w swoim wystąpieniu omówił też działalność organizacyjną PTTK na żywiecczyźnie a także w Polsce.

Na zakończenie tego uroczystego spotkania Prezes Koła PTTK w Gilowicach - Henryk Pasko przedstawił program działalności i ważniejsze imprezy turystyczne na rok 2017 oraz zachęcił do zostania członkami Koła w Gilowicach i wspólnego wędrowania po turystycznych szlakach. Polska jest piękna warta jest zwiedzania.

* * *

W dniu 20.10.2016r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Koła PTTK "Beskid" w Gilowicach. Podsumowano minioną Kadencję 2013-2016 oraz dokonano wyboru nowego Zarządu na lata 2017-2020 a także delegata na Zjazd Oddziału Babiogórskiego w Żywcu.

Zarząd Koła PTTK "Beskid" Gilowice:

Prezes - Henryk Pasko

Z-ca Prezesa - Andrzej Walaszek

Sekretarz - Edyta Kania

Delegatem na Zjazd Oddziału został wybrany - Andrzej Walaszek.

Program działalności oraz Kalendarz Imprez Turystycznych na rok 2017 zostanie przedstawiony na stronie internetowej Gminy Gilowice oraz w "Gilowickiej Wspólnocie".

Prezes Koła PTTK "Beskid" Gilowice

Henryk Pasko