Zajęcia teatralne w Przedszkolu w Rychwałdzie-nowy projekt edukacyjny

W nowym roku szkolnym 2016/2017 Przedszkole Publiczne im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie tworzy warunki sprzyjające rozwojowi ekspresji językowej dzieci poprzezbezpośredni kontakt z literaturą, sztuką i teatrem

Po raz drugi POMOCNA GRUPA Wolontariuszy Grupy Żywiec zaangażowała się w realizację projektu edukacyjnego, tym razem w „Zajęcia teatralne w przedszkolnym teatrze DZIUPLA”.

Projekt skierowany został do przedszkolaków i realizowany ze środków finansowych Grupy Żywiec.

W ramach projektu :

- gościła w przedszkolu znana aktorka Teatru „Ptak” Pani Krystyna Popławska z przedstawieniem pt.:”Kopciuszek”, po spektaklu odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci.

- w Teatrze  Lalek „Banialuka” w Bielsku – Białej,  dwukrotnie dzieci obejrzały spektakle teatralne na małej i dużej scenie  pt. „Trzy świnki”, „Tygrys Pietrek" Przedszkolaki były pod ogromnym wrażeniem bliskiego spotkania z aktorami, rekwizytami i scenografią. Atmosfera panująca na widowni podczas przedstawień dostarczyła najmłodszym niezapomnianych wrażeń.

- przedszkolaki odwiedziły Panią Izabelę Pyclik w Gminnej Bibliotece w Rychwałdzie, która zaprezentowała dzieciom w teatrzyku japońskim bajki pt. ”Groszek”, „Kotka Milusia”.

- odbyły się Warsztaty Plastyczne – „MASKI TEATRALNE", wzięły w nich udział przedszkolaki obu grup. Dzieci ochoczo, pełne zapału i pomysłów  tworzyły przepiękne kolorowo – brokatowe maski. Powstałe dzieła zostały wyeksponowane na przedszkolnym korytarzu i cieszą oczy rodziców, osób odwiedzających nasze przedszkole.

- zawitał do naszego przedszkola Objazdowy Teatr Lalek „Bajka" z bajką  „Kocmołuszek". Bohaterowie bajki promowali  zdrowe odżywianie się oraz dbanie o higienę własną i otoczenia.

- warsztaty plastyczne „Kukiełki z łyżek” i „Cudaki z warzyw” na które przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców. Wystawa prac zdobi przedszkolny korytarz oraz szatnię przedszkolaków.

- ogłoszono „Konkurs na kukłę”, który skierowany był dla rodziców, krewnych i przyjaciół naszego przedszkola. Do konkursu zgłoszono 18 prac. Jury miało trudne zadanie w wyłonieniu zwycięzców, prace zachwycały pomysłowością, estetyką, i pięknem wykonania. Stanowią piękną wystawę, którą można podziwiać w naszym przedszkolu.

- podsumowaniem realizacji projektu  Grupy Żywiec była uroczystość „Imienin Krasnala Hałabały”, w której wzięli udział zacni goście i przyjaciele przedszkola : Wójt Gminy Gilowice p. Leszek Frasunek, Dyrektor ZS im. Jana Pawła II w Rychwałdzie p. Ewa Kopacz, Dyrektor ZS w Gilowicach p. Anna Satława, Dyrektor Przedszkola Publicznego w Gilowicach p. Grażyna Kastelik, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gilowicach p. Gabriela Kolonko, Dyrektor Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach p. Małgorzata Kasperek, Dyrektor Przedszkola Publicznego w Ślemieniu p. Krystyna Szczelina, wizytator p. Jadwiga Dybał, wolontariusz Grupy Żywiec p. Rafał Cebrat.

Od września przedszkolaki biorąc udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu podpatrywały, ćwiczyły,  doskonaliły warsztat aktorski pod opieką nauczycielek p. M. Pasko i p. K. Waloszczyk, aby w dniu 28 października na zakończenie projektu  i na imieniny patrona przedszkola - Krasnala Hałabały dać występ.

Efektem tych działań było wystawienie sztuk teatralnych z wykorzystaniem zakupionych pacynek, warzyw , i pięknie udekorowanej scenografii.

Przedszkolaki młodsze z grupy "Wiewiórek" zaprezentowały krótką inscenizację J. Brzechwy „Na straganie” z wykorzystaniem naturalnych warzyw, zatańczyły i zaśpiewały piosenkę „Małe czerwone jabłuszko”. Przedszkolaki starsze z grupy "Jeżyków" wystawiły przedstawianie „Czerwony kapturek” z wykorzystaniem zakupionych pacynek i zaśpiewały piosenkę „Pani jesień”.

Uroczystość uświetnił występ przedszkolnego zespołu „Górolicki” z krótką humorystyczną scenkę pt. „Automobil”, oraz góralskie przyśpiewki, tańce i zabawy m.in. CIUCIUBABKA.

Zaprezentowany program i umiejętności dzieci  zachwyciły zebranych gości.

Dziękujemy Wolontariuszom Grupy Żywiec za zaangażowanie w realizację projektu, przedszkolakom i ich rodzicom, a nade wszystko twórczemu, pracowitemu i zaangażowanemu personelowi Przedszkola w Rychwałdzie.

Katarzyna Waloszczyk